Blog

Brokoli ky perim kaq i rëndësishëm

Brokoli ky perim kaq i rëndësishëm

Brokoli është një nga perimet më të shëndetshme, i cili do të ishte mirë të konsumohej në bazë ditore. Brokoli i përket familjes së lakrës nga ku rrjedh dhe veprimi i tij antikancerogjen, ndërsa përmban 90 përqind ujë. Është mirë të dihet që vetëm një rrënjë jep sasinë e njëjtë të fibrave, të drithrave dhe […]

  Vazhdoje leximin
  20 Mars, 2017   Nuk ka komente
Kurkuma dhe vetitë e saj

Kurkuma dhe vetitë e saj

Kurkuma dhe vetitë e saj Kurkuma ose e quajtur ndryshe Shafran i Indisë, është një bimë barishtore me ngjyrë të verdhë në portokalli që i përket të njëjtës familje të xhenxhefilit e përdorur shumë në vendet e Lindjes. Rrënja e bimës mund të konsumohet e freskët apo dhe e thatë, duke e reduktuar në formën e […]

  Vazhdoje leximin
  16 Mars, 2017   Nuk ka komente
Ngjyruesit ushqimorë

Ngjyruesit ushqimorë

Ngjyruesit ushqimorë Për t’u dhënë ngjyrë kremrave dhe zbukurimeve përdoren ngjyruesit ushqimorë natyrorë ose sintetikë, që nuk janë të dëmshëm. Ngjyruesit sintetikë, nga ndikimi i dritës i ajrit dhe lagështisë, prishen shpejt. Prandaj përgatiten në sasi të vogla dhe ruhen në shishe të errëta. Ngjyrat duhet të përdoren në doza të vogla, sipas pamjes natyrore […]

  Vazhdoje leximin
  11 Mars, 2017   Nuk ka komente
Lëndët aromatizuese dhe ato të shijes.

Lëndët aromatizuese dhe ato të shijes.

Lëndët aromatizuese Për t’u dhënë aromë prodhimeve të ëmbla, përdoren lëndët aromatizuese dhe të shijes me origjinë bimore, të cilat përmbajnë vajra etirike dhe lëndë ekstraktive të tjera, që japin shije dhe aromë të fortë. Për t’u dhënë shije të këndshme e pak të thartë (majoshe) disa prodhimeve dhe për t’i ruajtur shurupet nga sheqerosja, […]

  Vazhdoje leximin
  5 Mars, 2017   Nuk ka komente
Kremrat

Kremrat

Kremrat Përpjekjet e vazhdueshme të njeriut për përmirësimin e ushqimit të tij kanë bërë që arti i përgatitjes së tij zhvillohet pa ndërprerje. Në këtë fushë, përgatitja e ëmbëlsirave zë një vend të rëndësishëm. Në këtë artikull do të shikojmë në detaj kremrat e përdorura. Në tavolinat familjare, në bankete festive, në darka, në dreka […]

  Vazhdoje leximin
  5 Mars, 2017   Nuk ka komente
Vitaminat e duhura në shtatzani

Vitaminat e duhura në shtatzani

Vitaminat në Shtatzani Gjatë shtatzanisë gruaja ka nevojë për konsumimin shtesë të disa vitaminave në mënyrë që të mundësohet një zhvillim sa më i mirë i fetusit. Vitaminat janë substanca të domosdoshme për organizmin, në sasi shumë të vogla sepse organizmi nuk i prodhon, prandaj duhen marrë  me ane te ushqimit apo suplementare. Gjatë shtatzënisë […]

  Vazhdoje leximin
  27 Shkurt, 2017   Nuk ka komente
Historia ëmbëlsirave

Historia ëmbëlsirave

Historia Ëmbëlsirave Njeriut gjithmonë i kanë pëlqyer gjërat e ëmbla. Fillimisht ato i ka shijuar në formën e tyre vegjetative, të papërpunuara, në formën e frutave, të nektarit të luleve, e të mjaltit. Më vonë, me zhvillimin e shoqërisë njerëzore, edhe prodhimi ëmbëlsirave hyri gradualisht në punët që kryente njeriu për përgatitjen e ushqimit të […]

  Vazhdoje leximin
  12 Shkurt, 2017   Nuk ka komente
Këshilla mbi të ushqyerit shëndetshëm

Këshilla mbi të ushqyerit shëndetshëm

Të ushqehesh shëndetshëm nuk nënkupton të ushqyerin rigoroz, i cili kufizon disa ushqime të caktuara. Në vend të kësaj, bëhet fjalë që të ndiheni mirë, të keni më shumë energji gjatë ditës dhe të jeni të shëndetshëm. Nëse do të pyesni një nutricionist se sa vakte duhet të konsumoni gjatë ditës ai do ju përgjigjet […]

  Vazhdoje leximin
  10 Shkurt, 2017   Nuk ka komente
Detoks – të centrifuguar

Detoks – të centrifuguar

të Centrifuguar – Detox Të Centrifuguar Detox (i shtrydhur) janë pije natyrore shumë të dobishme për të pastruar trupin. Në varësi të stinës që gjendeni, të frutave dhe perimeve që ajo ju ofron, mjafton një zgjedhje ideale dhe pak mundim për të krijuar të centrifuguar të ndryshëm me plot vitamina e antioksidues. Një kënaqësi e vërtetë […]

  Vazhdoje leximin
  14 Janar, 2017   Nuk ka komente
Cdo te thote te ushqehesh shendetshem

Cdo te thote te ushqehesh shendetshem

Te ushqehesh shendetshem. Ja se cdo te thote. Nëse do të ushqeheshim sipas këshillave të mjekëve, apo dietologëve, sigurisht që buxheti në fund të javës do të arrinte një shifër goxha të lartë, për mundësitë e shumicës së njerëzve. Frutat ekzotike, të njohura për vlerat e tyre, por edhe produktet e mishit, bulmetit dhe madje […]

  Vazhdoje leximin
  7 Nëntor, 2016   Nuk ka komente
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu
lista njoftimeve

Receta me E-Mail

Përshëndetje!

Bashkohu dhe ti listës tonë për të marë recetat më të reja.

Faleminderit! :-)